گردآوری نسخه‌های اصلی تعزیه استان بوشهر/ آموزش تعزیه به نسل جوان

[ad_1]

وی خاطرنشان کرد: هیچ‌کدام از هنرها نمی‌تواند جمعیت بیشتر از هزار نفر را میزبانی کند اما تعزیه به‌راحتی به این امر قادر است و این از موهبت اهل‌بیت است.

سرپرست حوزه هنری استان بوشهر به تاریخ اجرای تعزیه اشاره کرد و ادامه داد: کارستن نیبور سیاح آلمانی که در زمان کریم‌خان زند در جزیره خارگ سفر کرده در آنجا تعزیه حضرت قاسم را مشاهده کرد و در سفرنامه خود به ثبت رسانده است.

وی با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری یادآور شد: ایشان جمله مهمی دارند که می‌فرمایند «تئاتر منبر است بلکه فراتر از منبر»، باید به خود ببالیم زیرا قامت هنر تعزیه بسیار با منزلت است.

پارسایی‌فر بیان کرد: آموزش تعزیه به نسل جوان، گردآوری نسخه‌های تعزیه در اولیت های برنامه دفتر تعزیه تعریف‌شده است.

همکاری تعزیه‌خوانان جنوب ایران

علی قربانی پیشکسوت تئاتر استان بوشهر با اشاره به‌ضرورت ها و تخصصی بودن این دفتر خاطرنشان کرد: در استان بوشهر، تعزیه‌گردان‌های حرفه‌ای و سرآمدی هستند که کارشناسان تئاتر کشور نیز به این امر اعتراف می کنند و به تعزیه استان بوشهرنگاه ویژه‌ای دارند.

وی خاطرنشان کرد: یک گروه کارشناسی با تخصص در علوم فقه، تاریخ اسلامی، نسخه‌شناسی و مردم‌شناسی برای تصحیح و کارشناسی به‌زودی دعوت خواهد شد و در کنار شورای تخصصی دفتر تعزیه به همکاری خواهند پرداخت.

مسئول دفتر تعزیه حوزه هنری استان بوشهر با اشاره به برگزاری سوگواره یادآور شد: با توجه به سوابق تعزیه و گروه کارشناسی به سمت اجرای فرامرزی رفته و استان بوشهر به‌عنوان مرکز تعزیه و سوگواره خواهد شود.

قربانی یادآور شد: حضور زنان در اجرای تعزیه از ظرفیت‌های شاخص در استان بوشهر است.

وی خاطرنشان کرد: از اهداف شورا دفتر تعزیه زمینه همکاری تعزیه‌خوانان جنوب ایران، علاقه‌مندی از طریق رسانه به هنر مقدس تعزیه در بین جوانان و چاپ نشریه مختص ایام سوگواره و ایجاد موزه تعزیه بیان نمود.

ثبت و ضبط نسخه‌های تعزیه

عبدالمحمد انصاری مسئول نمایش حوزه هنری استان بوشهر از آمادگی این واحد در جهت ثبت و ضبط نسخه‌های تعزیه در استان بوشهر خبر داد گفت: احیا و جمع آوری نسخه های تعزیه از اهمیت بالایی برخوردار است و حوزه هنری این آمادگی دارد که اهتمام ویژه ای دراین امر داشته باشد.

در ادامه اعضاء تخصصی شورای پژوهشی به ارائه دیدگاه های خود پرداختند.

اولین نشست دفتر تعزیه حوزه هنری استان بوشهر در سالن جلسات حوزه هنری وباحضور تنی چند از تعزیه‌گردانان و تعزیه‌خوانان برگزار شد.

این نشست با حضور، مهدی رضایی (برازجان) غلامحسین علمدار، حسین علمدار، منصور فتاحی روح الله دهقان (آبپخش) محمد بهرامی (برازجان) غلامحسین بارونی، سید محمود مهمنیان پور (بوشهر) و مسعود عرب زاده مسئول آموزش و پژوهش حوزه هنری برگزار شد.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *